środa, 11 stycznia 2012

Pierogi z kapustą i grzybami

Moje ulubione pierogi to właśnie są z kapustą i grzybami. Robię je tylko raz w roku, może dlatego są dla mnie takie wyjątkowe. Kiedyś robiliśmy je w wigilię, a teraz udało mi się przekonać rodzinę, że jak zrobię je trochę wcześniej i zamrożę to nie będzie urwania głowy w wigilię, a są tak samo pyszne. Zawsze robię dużą ilość i później mam jeszcze nie raz wspaniały obiad. Tym razem bardzo cieniutko wałkowałam ciasto, że wyszło więcej pierogów niż zazwyczaj i niestety zabrakło mi farszu i trzeba było dorobić. :)


Składniki:
Ciasto:
1 kg mąki
2-3 szklanki gorącej wody
szczypta soli

Farsz:
1 kg kapusty kiszonej
100 g suszonych grzybów
2-3 cebule
sól, pieprz, majeranek
1 łyżka oleju

Dodatkowo:
1 łyżka masła
1 łyżeczka oleju
1 cebula
pieprz

Dzień wcześniej namoczyć grzyby w niedużej ilości wody. Na drugi dzień grzyby ugotować w wodzie, której się moczyły. Wodę z grzybów można wykorzystać do zupy grzybowej lub sosu, a grzyby pokroić na małe kawałki. Kapustę ugotować, odcisnąć z niej wodę i pokroić na małe kawałki. Cebulę obrać, pokroić w kostkę, usmażyć na oleju. Połączyć razem kapustę, grzyby i cebulę. Farsz doprawić do smaku solą, pieprzem i majerankiem. Farsz dobrze wymieszać i skosztować czy jest odpowiednio pikantny, jeśli nie dodać pieprzu.
Wodę zagotować na ciasto. Do dużej miski wsypać mąkę. Drewnianą łyżką mieszając, stopniowo dolewać gorącą wodę. Zarabiać ciasto, aż powstanie spoista masa. Ciasto przełożyć na stolnicę i dalej wyrabiać, aż będzie gładkie i elastyczne. Odkroić kawałek ciasta, a resztę zawinąć w filię spożywczą, aby nie wyschło. Ciasto rozwałkować na cienki placek, ciągle podsypując mąką i szklanką lub kieliszkiem wykrawać koła. Na każde koło nałożyć łyżkę farszu, zostawiając brzegi czyste, zlepiać pieroga robiąc na brzegu falbankę. Odkładać na stół wysypany mąką, przykryć ściereczką. 
Pierogi gotować w osolonej wodzie ok 3 minuty od wypłynięcia na górę. Na patelni usmażyć pokrojoną w kostkę cebulę na maśle z odrobiną oleju. Pierogi odcedzić z wody, ułożyć na talerzu, podawać z smażoną cebulką i świeżo mielonym pieprzem. 
Pozostałe pierogi układać w odstępach na tacce i wkładać na ok godzinę do zamrażarki, następnie zmrożone przełożyć do woreczka i schować w zamrażarce. Czynność powtarzać, aż zamrożone zostaną wszystkie pierogi. A gdy przyjdzie nas ochota na pierogi, takie mrożone wrzucić na wrzątek i gotować ok 5-8 min, podawać z cebulką.

13 komentarzy:

  1. Też są to jedne z moich ulubionych. U mnie z pierogami to zawsze jest tak, że albo za dużo ciasta i farszu trzeba dorobić, albo na odwrót:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prawda trudno trafić w proporcje między ciastem a farszem

      Usuń
  2. klasyka, ja wolę z miesem:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Aniu bardzo trudno jest utrafić w ilość farszu. Ja się staram zawsze zrobić więcej farszu i wykorzystuję go do pasztecików z ciasta francuskiego.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Super pierożki ja lubię jeszcze odsmażyć je na patelni na maśle :)

      Usuń
  4. też mam zamiar robić pierogi!
    pewnie w poniedziałek się zabiorę :)

    OdpowiedzUsuń
  5. pyszne, uwielbiam takie pierogi
    ;)

    OdpowiedzUsuń
  6. Pycha :) robiłam na święta i nie ma to jak domowe pierogi:)

    OdpowiedzUsuń
  7. Te z kapustą i grzybami robię tylko raz w roku, a inne to często się u nas trafiają :)

    OdpowiedzUsuń