niedziela, 24 lipca 2011

Tradycyjny bigos

Gdy zbliża się większa impreza u mnie w domu to na stole pojawia się bigos. Tym razem również zrobiłam 5 litrowy gar bigosu. Trochę zjedliśmy na obiad, trochę zostawiłam na imprezę, a reszta została zamrożona w woreczkach, będzie później dobre jedzenie, gdy nie będzie mi się chciało gotować.
Zgodnie wytycznymi z różnych książek kucharskich najsmaczniejszy bigos jest po trzecim odgrzaniu, niestety u mnie w domu zawsze się straci z garnka po drugim odgrzaniu, co zjemy to zjemy, a reszta jest mrożona.



Składniki:
1 kg kiszonej kapusty
0,5kg słodkiej kapusty
1,5 kg mieszanki mięsa wieprzowego, wołowego i drobiowego oraz kiełbasy
10-20 grzybów suszonych
10 suszonych śliwek
10 kulek pieprzu czarnego
2-3 kulki jałowica,
5 kulek ziela angielskiego
1 łyżeczka majeranku,
1/2 łyżeczki tymianku,
2-3 listki laurowe,
kminek, sól, pieprz mielony
1 szklanka czerwonego wina
2 cebule
3 ząbki czosnku
1 łyżka miodu
1 mały słoiczek przecieru pomidorowego ok 200 g
Grzyby namoczyć najlepiej dzień wcześniej i ugotować. Zachować wodę z gotowania grzybów, a grzyby pokroić na paseczki. Kapustę kiszoną przepłukać, zalać wodą i gotować do miękkości, jeśli jest bardzo kwaśna to przynajmniej raz odcedzić, nalać świeżej wody i dalej gotować. Słodką kapustę drobno poszatkować i osobno ugotować z dodatkiem 2 listków laurowych. Obie kapusty odcedzić na sicie. Suszone śliwki pokroić na małe kawałki.
Mięso i kiełbasę pokroić w kostkę. W osobnym garnku podsmażyć mięso i kiełbasę, następnie zalać niewielką ilością wody lub bulionu i gotować do miękkości. Mięso przyprawić kulkami pieprzu, jałowca i ziela angielskiego, dodać liście laurowe, majeranek, tymianek, kminek oraz pokrojony czosnek. .Gdy mięso z kiełbasą będą miękkie przełożyć do dużego garnka, dodać obie kapusty, grzyby wraz z wywarem i suszone śliwki oraz przecier pomidorowy. Wszystko wymieszać i zagotować. Bigos podlać bulionem i często mieszać gdyż lubi się przypalać. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Jeśli bigos będzie zbyt kwaśny można dodać łyżkę miodu ewentualnie cukru. Po dodaniu wszystkich składników bigos gotować jeszcze około 40 min na małym ogniu, aby wszystkie składniki się przegryzły. Bigos pod koniec gotowania podlać czerwonym winem. Podawać z pieczywem.

2 komentarze:

  1. u mnie też z jałowcem. Ale bez tymianku. Dosypię kolejnym razem. W moim jako pierwsze znikają grzybki. Wyjadam osobiście ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Zapraszam do zabawy: skopiuj ode mnie obrazek, napisz siedem rzeczy o sobie i prześlij dalej :)

    OdpowiedzUsuń